Świetna zabawa nie tylko dla dzieci

Gry planszowe do tej pory kojarzyły nam się raczej z rozrywką dla najmłodszych. Ewentualnie dla garstki pasjonatów, którzy lubią tego typu sposób spędzania wolnego czasu. A jednak ostatnio coraz częściej widzimy, że nasi znajomi grywają w gry. I nie ma czemu się dziwić – niektóre z nich naprawdę zachwycają.

Korzyści z grania

Gry planszowe mogą być tak samo ciekawą formą spędzania wolnego czasu, jak oglądanie seriali czy filmów. A może nawet ciekawszą? W końcu wiele z nich naprawdę nas czegoś uczy, zmusza nas do myślenia i rozwija naszą wyobraźnię. Gry zabierają nas do innych światów – tych fantastycznych, historycznych albo zupełnie przyziemnych. Dzięki nim przez chwilę możemy stać się ważnym bankierem, silnym wikingiem lub amerykańskim przedsiębiorcą.

Nie wszyscy lubią rywalizację

Jeśli kogoś przed wypróbowaniem gier planszowych powstrzymuje strach przed rywalizacją, mamy dobre wieści. Na rynku obecnych jest wiele ciekawych rozgrywek, które pozwalają nam działać zespołowo. Świetnym tego przykładem jest gra Hanabi, której zasady opierają się na tym, że żaden z zawodników nie widzi swoich własnych kart – widzą je za to wszyscy inni. Ale bez obaw, gracze mają jeden cel, który zrealizują tylko wtedy, gdy będą współpracować poprzez udzielanie sobie nawzajem wskazówek. Tutaj nie ma wygranych lub przegranych, więc nikt nie czuje się pokrzywdzony.

Zafascynowanie formą

Niektóre gry zachwycają nie tylko swoją pomysłowością, ale także tym, z jaką starannością zostały wyprodukowane. Najlepszym przykładem zabawy, która oczarowuje nas swoim klimatem, jest Dixit. Została ona wymyślona przez Jeana Louisa Roubira – lekarza, opiekującego się młodzieżą z trudnościami w relacjach międzyludzkich. Obrazki, które znajdują się na kartach tej gry służyły mu do sesji terapeutycznych, mających na celu porozumienie się z tymi zamkniętymi w sobie jednostkami. Podczas rozgrywki rozwijamy swoją wyobraźnię i budzimy do życia wiele uśpionych dotychczas emocji. Przy okazji nawzajem się poznajemy. Co ważne, gra ta jest idealna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Komentarze

Dodaj